ClickCease

ul. Słoneczna 4, Bielany Wrocławskie

Pn-Pt 09:30 - 17:30 / Sb 10:00 - 14:00


ul. Farysa 44B - wjazd od ul.Prozy, Warszawa

Pn-Pt 10:00 - 18:00 / Sb 11:00 - 14:00


ul. Słupska 21, Poznań

Pn-Pt 09:30 - 17:30 / Sb 09:30 - 14:30

do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Zielone hobby ogrodnicze dla początkujących: jak dbać o swój ogród

Marzec to pracowity czas w ogrodzie. Kluczowe prace obejmują pielenie, sianie nasion i sadzenie roślin. Sadzić należy tylko wtedy, gdy temperatury są powyżej zera, sprawdzając wcześniej czy wybrane rośliny są odporne i zahartowane (zaaklimatyzowane do warunków zewnętrznych). Wstępne przygotowanie ukorzenionych sadzonek oraz ich wzrost może umożliwić wcześniejsze sadzenie niektórych roślin.

Jednak ogrodnictwo to o wiele więcej niż sadzenie roślin. Jako ogrodnik musisz dbać o swoje rośliny, gdy znajdą się w glebie, upewniając się, że są dobrze nawadniane i karmione, otrzymują odpowiednie wsparcie i nie rosną w konkurencji z innymi roślinami lub chwastami. Dbanie o ogród jako całość polega na indywidualnej pielęgnacji roślin – to, co działa na jedną roślinę, niekoniecznie zadziała na inną.

Podlewanie

Podlewanie roślin to jeden z najważniejszych sposobów dbania o ogród. Rośliny tracą wilgoć z liści w procesie zwanym transpiracją, dlatego ważne jest, aby w glebie było wystarczająco dużo wody, aby mogły ją ponownie wchłonąć przez korzenie.

Staraj się dotrzeć do korzeni. Staraj się unikać spryskiwania wodą liści podczas upałów. Kropelki wody na liściach działają jak szkło powiększające. Promienie słoneczne mogą przypalić roślinę. W czasie upałów najlepiej jest podlewać wieczorem, zanim następnego dnia znowu zrobi się gorąco. W chłodną lub pochmurną pogodę dobrym pomysłem jest podlewanie rano, aby rośliny miały szansę wyschnąć przed nocą.

Sadzonki i młode rośliny wymagają bardziej regularnego podlewania niż starsze, dojrzałe rośliny, ponieważ mają mniejszy system korzeniowy i pochłaniają mniej wilgoci. Sadzenie i przesadzanie roślin uszkadza maleńkie włoski na ich korzeniach, które są wykorzystywane do wchłaniania wody, więc przez kilka pierwszych dni po posadzeniu będziesz musiał podawać im dodatkową ilość wody.

Miej oko na rośliny w pojemnikach, które nie mają głębokiego podłoża glebowego. Większość będzie potrzebować podlewania każdego dnia w okresie letnim. Kiedy je sadzisz, zostaw 5 cm szczelinę między ziemią a krawędzią pojemnika, w którym będzie gromadzić się woda.

Rośliny uprawiane w doniczkach mają ograniczone korzenie i mniej gleby, z której mogą wchłaniać wilgoć. Oczywiste jest, że rośliny rosnące w nasłonecznionych miejscach będą wymagały większego podlewania niż te rosnące w cieniu.

 Zbyt sucha gleba może stworzyć twardą skorupę, co oznacza, że woda po prostu spłynie po powierzchni. Przed podlaniem udrożnij ziemię, wepchnij patyk na kilka centymetrów w ziemię, aby utworzyć zbiorniki wokół roślin, aby upewnić się, że wsiąknie i dostanie się do korzeni.

 Podlewaj roślinę długo i obficie. Krótko i często nie pozwala wodzie wnikać głęboko w glebę.

 W uprawie outdoor idealnie sprawdzają się zbiorniki z kranikiem na deszczówkę, które pomogą zaoszczędzić na rachunkach za wodę oraz systemy nawadniające typu AutoPot, kropelkowe, które ułatwią nam pracę i pozwolą zaoszczędzić wodę i czas.

Podłącz je do timera. Sterownik to iIdealne rozwiązanie podczas wakacji, które umożliwi Ci wygospodarowanie wolnego czasu bez strat w Twoim ogrodzie.

 Dla hodowców, którzy nie posiadają możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej doskonałym rozwiązaniem będzie pompa wodna, która stanowi bardzo ważny element nawadniającej. Polecane są w tym celu pompy przystosowana do pracy w wodzie i poza wodą.

 

Odżywianie

Oprócz wody rośliny, poprzez swoje korzenie pobierają składniki odżywcze i minerały. Należą do nich azot (N), który wspomaga wzrost liści, fosfor (P), który wspomaga rozwój korzeni oraz potas (K), który wspomaga rozwój kwiatów i owoców. Są to główne składniki odżywcze wymagane do utrzymania zdrowych roślin. W naturze ściółka z liści i inny rozkładający się materiał roślinny uwalniają składniki odżywcze z powrotem do gleby. Ponieważ składniki odżywcze w glebie stopniowo wyczerpują się, ważne jest, aby dostarczyć je poprzez odżywianie gleby i roślin.

Roślinom zawsze przyda się dodatkowe wspomaganie w postaci dobrej jakości gleby oraz specjalistycznych nawozów i odżywek. Do karmienia roślin możesz używać nawozów organicznych lub nieorganicznych. Sprawdź nasze zestawy nawozów.

Nawozy organiczne składają się z materiałów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które dodatkowo pobudzają aktywność dżdżownic i bakterii glebowych, co zapewnia zdrowie roślinom. Należą do nich pasze z pokrzywy lub żywokostu oraz obornik. Nawozy nieorganiczne, mineralne wytwarzane są z syntetycznych chemikaliów.



Nawozy organiczne i mineralne

Odżywki, które podajemy roślinom, możemy dostarczać w formie organicznej lub nieorganicznej. Nawozy organiczne to produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Produkty organiczne oraz mineralno-organiczne do ukorzeniania roślin:

 Produkty organiczne do wzrostu roślin:

 

Produkty organiczne do kwitnienia roślin:

 

Nawozy nieorganiczne pochodzą z minerałów lub są produktami syntetycznymi, które po rozpuszczeniu w wodzie są natychmiast przyswajane przez rośliny, nie potrzebują bakterii glebowych, aby je rozłożyć. Nawozy nieorganiczne, zapewniając natychmiastowe odżywienie, nie wpływają na długoterminową kondycję gleby. przykładem takiego nawozu jest Canna Terra Vega.

Nawozy nieorganiczne o powolnym lub kontrolowanym uwalnianiu działają przez dłuższy czas. Produkty te są przydatne dla zapracowanych ogrodników, którzy często są nieobecni, ponieważ zapewniają ciągłe odżywianie przez określony czas.

Pamiętaj, że nawozy służą tylko do poprawy kondycji i struktury gleby. Niezbędnymi składnikiem do uprawy roślin jest odpowiednie podłoże. Ważne jest, aby wiedzieć, jaka ziemia występuje w miejscu uprawy, jakie ma ph, jakie składniki odżywcze są w niej zawarte. Pamiętaj, że rośliny będą pobierać odżywki nie tylko z miejsca, w którym rosną, ale i z sąsiedztwa.

Przykładowo najlepsza gleba dla marihuany kwitnącej automatycznie musi być przewiewna i dobrze przepuszczalna (Ziemia Canna Terra Professional).

 

Kiedy i jak stosować nawozy

Zimą rośliny przechodzą w stan częściowo lub całkowitego uśpienia, więc dokarmianie ich w tym okresie jest zbędne. Najbardziej potrzebują pożywienia, gdy wzrost ma się rozpocząć, więc dobrym pomysłem jest podanie roślinom dobrej porcji ogólnego nawozu w marcu, aby mógł być łatwo wchłonięty przed rozpoczęciem silnego wzrostu w kwietniu. Potem znowu w czerwcu lub lipcu, aby mogły rozwijać się przez całe lato.

Nie karm roślin w zimne, mroźne dni lub gorące i suche lata. Kompost lub gleba muszą być zawsze wilgotne w czasie karmienia, czy to nawozem płynnym, czy stałym. Nawozy w postaci tabletek o pełnym profilu NPK najlepiej wsadzić bezpośrednio pod powierzchnię ziemi przy samej roślinie, aby deszcz lub podlewanie rozpuściło je i sprowadziło do korzeni (Biotabs Guerrilla Box). Ściółka nałożona na glebę po zastosowaniu uszczelnia wilgoć i pomaga utrzymać działanie nawozu.

Odżywki płynne (Canna Boost) (w których nawóz jest rozpuszczany i aplikowany w roztworze) działają szybciej, ale one – oraz pokarmy dolistne, które są rozpuszczane i opryskiwane na liście – przynoszą korzyści przez krótszy okres. Nawozy płynne można podawać co tydzień lub co dwa tygodnie w okresie wegetacji i są szczególnie przydatne dla roślin uprawianych w pojemnikach. Możliwe jest przekarmienie roślin, dlatego zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Przekarmianie może prowadzić do “spalenia” rośliny.

 

Jak często powinienem odżywiać moje rośliny?

Komposty (BioTabs Compost Tea) najczęściej zawierają już nawóz, który wyczerpuje się po około sześciu tygodniach. Po tym okresie musisz podać dodatkowy nawóz. Doniczkowym, wieloletnim roślinom, które spędzają całe życie w pojemniku zmieniaj glebę wiosną, co roku lub wtedy, gdy wymagają tego ich rozmiary. Większym roślinom usuń kilka centymetrów kompostu z góry i zastąp świeżym. Większość roślin doceni roczną dawkę nawozu ogólnego, a warzywa liściaste docenią zastrzyk bogatej w azot odżywki (BioBizz Grow).

 

Przycinanie roślin

Podczas gdy niektóre krzewy i rośliny będą szczęśliwie rosły bez kontroli, część z nich w pewnym momencie wymaga przycinania. Przycinanie to po prostu odcięcie części rośliny w celu ograniczenia jej rozmiaru, zachęcenia jej do wzrostu w określonym kształcie lub rozwoju większej liczby owoców, kwiatów lub łodyg albo usunięcia martwej lub chorej części (Nożyczki do przycinania roślin)

Najczęściej zabieg przycinania roślin w ogrodzie najlepiej wykonywać wczesną wiosną ale okres i sposób przycinania uzależnione jest od gatunku roślin. W przypadku wielu roślin często wystarczy usunąć martwe, chore, złamane, skrzyżowane lub zbyt gęsto rosnące gałęzie.

Przycinając rośliny możesz kontrolować ich wielkość, poprawiać ich kształt i zwiększać ich wydajność, co skutkuje lepszymi owocami i większą liczbą kwiatów.

Regularnie usuwając martwe kwiaty i liście roślin rabatowych, bylin zielnych i róż, możesz utrzymać ich kwitnienie przez całe lato i jesień.

Do cięcia dobrze nadają się sekatory, nożyce ogrodnicze, trymery, skalpel. Jeśli ścięte resztki mają ślady chorób lub szkodników, powinno się je spalić.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl