Temperatura powietrza dla roślin kwitnących - Co warto wiedzieć?
Wymagające rośliny nie lubią wahań temperatury. Ich żywotność zależy od tego, jakie warunki im zapewnimy. Zazwyczaj rośliny, które normalnie rosną w tropikalnym środowisku, potrzebują temperatury między 20 - 30 stopni. Najczęściej można zapewnić taką temperaturę stosując lampy przez 18-20 godzin na dobę, gdy rośliny są w fazie wzrostu. Temperatura może utrzymywać się nawet w okolicach 30 stopni Celsjusza.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy wiemy, że nasze rośliny przechodzą w stan kwitnienia. Zarówno temperatura jak i mikroklimat powinny ulec zmianie. Dlatego w fazie kwitnienia roślin, najczęściej stosuje się naświetlanie lampami przez 12 godzin na dobę, a w przypadku roślin, które kwitną automatycznie, lampy mogą świecić bez zmian, czyli przez 18 - 20 godzin na dobę. Jedyną ważną zmianą, jest obniżenie temperatury do poziomu od 18 do maksimum 26 stopni.
Należy szczególnie uważać podczas kwitnienia, aby temperatura nie spadła poniżej 15 stopni, ponieważ może to spowodować bardzo negatywne skutki, które na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne, a mogą wpływać znacząco na żywotność rośliny oraz jej dalszy rozwój. Warto również pamiętać, aby w dzień lampy nagrzewające były włączone, a temperatura była utrzymywana w górnej granicy, natomiast w nocy należy lampy wyłączyć i pilnować temperatury utrzymującej się w dolnej granicy - dopuszczalnej dla danej fazy rozwoju rośliny.
Wilgotność powietrza, a kondycja roślin
Faza wzrostu każdej, wymagającej rośliny, jest bardzo istotnym okresem, w którym każda z nich pobiera maksymalną ilość składników odżywczych. Równie ważna jest wilgotność powietrza, szczególnie w przypadku roślin tropikalnych, które wymagają wysokiej wartości wilgotności w powietrzu. Nie inaczej powinno być, gdy trzymamy nasze rośliny np. w namiotach uprawowych.
Najczęściej wilgotność powietrza powinna być utrzymywana w okolicach od 40 do 60%. W fazie kwitnienia ta wartość może być nieznacznie obniżona o 10%, natomiast w ostatnich tygodniach, gdy kwiaty będą już okazałe, możemy zmniejszyć wartość nawet do 45% i utrzymywać ją na stałym poziomie. Dlaczego? Ponieważ wysoka wilgotność przysłuży się jedynie liściom i samej roślinie, natomiast w kwiatach może wystąpić pleśń, która w znaczący sposób zniszczy kwiatostany.
Jeżeli więc myślisz o uprawie roślin szczególnie wymagających, które wymagają stworzenia bardzo wyraźnego mikroklimatu i utrzymywania odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza, z pewnością musisz wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, które mogą wpłynąć na kondycję rośliny oraz kwiatostanów.